Tvrdnutí prsou při kojení
Projevy a příčiny
Tvrdnutí prsou neboli retence mléka nastává ve chvíli, kdy se mlékovod ucpe a dochází k pozastavení jeho odtoku. Maminky se s ním bohužel setkávají poměrně často, jelikož se jedná o jednu z nejběžnějších komplikací při kojení.
Může nastat kdykoliv během laktace, ale riziko se zvyšuje zejména tehdy, když dítě pije méně, tedy například při zavádění příkrmů, v období nemoci a podobně, ale vliv má i špatná technika kojení dítěte. V mlékovodu se může vytvořit překážka bránící odtoku mateřského mléka ven z prsu.
Některé maminky jsou k tvrdnutí prsou přirozeně náchylnější, jelikož mají užší mlékovod.
Kromě zatvrdnutí tkáně, které je na dotek znát v podobě bulky či tužší části, můžete cítit také tlak a bolest v prsu. Občas je tento stav doprovázen zarudnutím a zvýšenou teplotou či horečkou. Ta tím pádem ne vždy signalizuje zánět. Dejte však pozor, při neřešené retenci mléka se může stát, že se zánět nakonec objeví.
Prevence a řešení
Nejlepší prevencí je pravidelné kojení nebo odstříkávání, aby se mléko nehromadilo, a to třeba s pomocí kojícího polštáře.
S tím by se mělo pokračovat i při zatvrdnutí. I když to zpočátku nejde, a dokonce to bolí, mléko musí ven. Pokud použijete odsávačku, nikdy však neodsávejte všechno mléko, protože by to Vaše tělo chápalo jako signál, že je mléka málo a produkovalo by další. Úplné vyprázdnění prsou funguje jako stimulace pro rozběhnutí další laktace, při odsátí by mělo jít pouze o úlevu a „rozproudění“.
Mezi kojením přikládejte na prsa studené obklady, například tvarohové, nebo jen namočený mokrý kapesník. Vyhněte se však bradavkám a okolí.
Před samotným kojením pak prso naopak nahřejte, aby se mléko začalo uvolňovat. Pomůže sprcha a masáž, kterou můžete provést pohodlně například na tulícím polštáři.
Zkusit může také Priessnitzův obklad.
Pokud se Váš stav do druhého dne nezlepší nebo se dokonce bude zhoršovat, pak jděte k lékaři. Jinak by se mohl rozvinout zánět.