Kojení a zánět prsu – jak si s tím poradit?
Nepříjemnou komplikací, která se během kojení může objevit, je zánět prsu. Toto bolestivé onemocnění je často způsobeno bakteriemi a léčí se antibiotiky. Postihuje zhruba 5 % žen, nejčastěji prvorodičky. Než ale lékař přistoupí k léčbě, měl by se ujistit, že nejde pouze o ucpání mlékovodu. Potíže s mlékovodem nastávají většinou tehdy, když miminko špatně saje mléko a nepodaří se mu vyprázdnit prs během kojení.
Jak vzniká zánět prsu?
Zánět prsu neboli mastitida je nepříjemné onemocnění. Maminku bolí prs, který je zduřený, často začervenalý a citlivý na dotek. Nemoc provázejí horečky, zimnice, nevolnost, malátnost a únava. Dojde k tomu nejčastěji tak, že se přes jemné, často neviditelné trhlinky v bradavce dostanou bakterie až do prsu. Kojení ale není nutné okamžitě přerušit, naopak, je žádoucí, aby se prsy vyprázdnily a nehromadilo se v nich mléko. Pokud kojenec nechce sát, mléko by se mělo odstříknout. O dalším postupu by měl rozhodnout lékař. Zejména když dojde na užívání léků.
Pomáhají většinou antibiotika
Někdy se situace sama zlepší a zánět ustoupí. Pokud je průběh bouřlivý, lékař předepíše antibiotika. Jako první ustupuje zimnice a horečka. Prs postupně bledne, bolest slábne.
Mnoho maminek si pochvaluje i teplé obklady. Jako při každém zánětlivém onemocnění a horečkách se doporučuje odpočinek, klid a spánek, což samozřejmě s malým miminkem není úplně jednoduché.
Spánek si zpříjemněte relaxačním polštářem
Prs může bolet hlavně vleže, když se stlačí. V tomto případě můžeme doporučit vynikající relaxační nebo kojicí polštář Matýsek. Měkkým, příjemným a pohodlným polštářem se vypodložíte tak, aby vás prsa bolela co nejméně.